השורשים
שלנו

כרמי בת שלמה גאה במורשת ובמסורת העתיקה שמאחוריה, ומייצרת יין איכותי שראוי להיות חלק מהמורשת הזו.
הברון אדמונד דה רוטשילד

הברון אדמונד דה רוטשילד

1887

הנדיב הידוע הברון אדמונד דה רוטשילד יוצא לביקור הראשון בארץ ישראל. בביקור, שארך 10 ימים, הוא פורש את משנתו היהודית ומדבר בזכות עבודת האדמה, החיבור לקרקע, החקלאי היהודי המסור ויכולת ההתמודדות שלו עם האתגרים העומדים בפניו. הברון מקים את בית הספר החקלאי - ה'ארבייטער שוללע,' אשר ברבות הימים יהפוך למוסד המרכזי להכשרת עובדים חקלאיים שבוגריו יקימו ויישבו את המושבה בתשלמה.
עובדים את ארץ ישראל

עובדים את ארץ ישראל

1888

הברון אדמונד דה רוטשילד, שמאמין שייצור יין כשר יכול להוות בסיס כלכלי יציב לקהילה היהודית החדשה והמתפתחת בארץ ישראל, מייבא גפנים מדרום צרפת. הוא מזמין מומחים צרפתיים שיבחנו את התאמתם של זנים שונים של גפנים לאדמת ארץ הקודש, ואלו בוחרים בקברנה סוביניון, פטיט ורדו, מלבק, קריניאן, מורוודר, מוסקט, סמיון וגרנאש. מפעם לפעם חוזרים המומחים לארץ, וממשיכים בהכשרת החלוצים.
היווסדה של בתשלמה

היווסדה של בתשלמה

1889

בנייתם של בתי האבן הראשונים מושלמת, והישוב החדש מוכתר בשם 'בת-שלמה', על שם בטי סלומון, אמו של הברון דה רוטשילד. חמשה עשר בוגרים של הארבייטער שוללע, להוטים לענות לקריאה לבנות ולטפח את ארץ ישראל, נכנסים לגור בבתים החדשים ומיד מתחילים בעבודה החקלאית. הם שותלים אלפי שתילי גפן ועצי פרי. מקץ מספר שנים נבנים ועומדים ביישוב בתי מגורים נוספים, ביתכנסת, מקווה, וביתספר. חזן בית-הכנסת משמש גם כקצב הכשר של התושבים וכמורה לעברית. לאורך הרחוב הראשי של בתשלמה עומדים שלושה-עשר בניינים, סמל למזל טוב עבור החקלאים הנלהבים
ענבים ליין כשר

ענבים ליין כשר

1892

הברון דה רוטשילד, בנסיון לחזק את הקשר בין הקהילה היהודית באירופה למפעל הציוני, מעודד את הקמתו של יקב חדש בזכרון יעקב – כזה שייצר יין כשר מארץ הקודש. לייצור היין משתמשים ביבול הראשון שמניבה הכרם בבת-שלמה. כדי להקל על תהליך ההובלה בעתיד, נבנית מנהרה מיוחדת אשר מובילה מבתשלמה היישר למרתפי היקב החדש.
ארץ זבת חלב, דבש, יין וחדשנות

ארץ זבת חלב, דבש, יין וחדשנות

1893

ד"ר חיים חיסין, מבין חברי ביל"ו, מבקר בבת שלמה. את רשמיו הוא מתעד בכתבים ומספר על מושבה של 19 משפחות, חלוצים ראויים להערצה, עמלים בשמחה על בניין הארץ ועבודת האדמה. הוא מתעד 1000 דונם של גפנים, 200,000 שתילים ושורות של נטיעות הדרים, עצי שקד, עצי זית וירקות. ד"ר חיסין סופר 150 עיזים ו-100 כבשים, וכוורת דבש. הוא מתרשם במיוחד ממנוע קיטור המשמש לשאיבת מים מבריכה סמוכה. "זוהי ארץ של יין, חלב, דבש וחדשנות."
ידיים עובדות

ידיים עובדות

1909

לאחר שבמשך עשור נפגעים גידולים מכנימות פילוקסרה, מזיקים המתגוררים על עלי הגפן, מגיעים דיירים חדשים לבת שלמה, לחזק ולתגבר את תושביה. היישוב הופך משגשג בשל התוספת של ידיים עובדות. בין העובדים החדשים גם אחד - דוד גרין, שבעתיד ייקרא דוד בןגוריון ויהיה ראש הממשלה הראשון של ישראל. זה הוא בתמונה מימין, לבוש בסינר.
בית הכנסת בבתשלמה

בית הכנסת בבתשלמה

1913

החוקר היהודי והרב הראשון של פלסטין המנדטורית, הרב אברהם יצחק קוק, מבקר בבת שלמה עם משלחת של מלומדים יהודים. הם מתקבלים על ידי ד"ר מרדכי לויטס ואשתו, אנה. בני הזוג מכבדים את המשלחת בכיכרות לחם טריים ובגבינה בסגנון ספרדי, מעשה ידיה של אנה להתפאר. מאוחר יותר מתכנסת הקהילה בבית הכנסת כדי לשמוע את דרשתו של הרב קוק, ובכדי להביע את תמיכתה בעבודה עברית.
ביקורו האחרון של הברון בישראל

ביקורו האחרון של הברון בישראל

1925

בביקורו החמישי והאחרון בארץ ישראל מארח הברון אדמונד דה רוטשילד את תושבי בתשלמה על סיפון ספינתו. לאחר מכן הוא מבקר במושבה ומייעץ לתושבים לנצל טוב יותר את החורש הטבעי סביב הישוב ולשקול הרחבת החוות לכלול רעיית עיזים. הוא ממליץ גם על הרחבת שטח הכרמים.
מורשת

מורשת

1934

הברון אדמונד ג'יימס דה רוטשילד נפטר בפריז בשנת 1934. הוא משאיר אחריו מורשת הכוללת כמעט 500,000 דונם של קרקע אשר נוכסה עבור היישוב היהודי החדש, עליה נבנו כ-30 יישובים בישראל. בשנת 1954, מובאים השרידים של הברון ואשתו לארץ ישראל והם נטמנים ברמת הנדיב בזיכרון יעקב.
הנוטרים, על המשמר בתקופה הפוגרומים

הנוטרים, על המשמר בתקופה הפוגרומים

1936

הפרעות והפוגרומים של שנת 1936 מביאים את המתיישבים לכדי החלטה להעסיק עובדים עבריים באופן בלעדי. משפחות המתיישבים משתפות פעולה עם קבוצת 'מזרחי,' ושוכרות אותה לספק פועלים עבריים למושבה. הקבוצה מקימה מחנה מחוץ לתחומה של בתשלמה, אולם העובדים המתגוררים בו נחשבים חלק בלתי נפרד מקהילת התושבים כולה. המצב הבטחוני אף מביא את הקהילה להקים כח משמר – "הנוטרים," אשר תפקידם לשמור על אנשי הקהילה.
הכרזה על הקמת המדינה

הכרזה על הקמת המדינה

1948

הכרזת העצמאות של מדינת ישראל נחתמת ביום ה-14 במאי 1948. באותו היום זוכים גם מייסדי המושבה בעצמאותם, כשהאדמה אותה הם עובדים עוברת לחזקתם באופן רשמי וחוקי. מאותו היום מחזיקים החלוצים באחריות מלאה למשקיהם ואדמותיהם, מטפחים ומפתחים את החלום החלוצי בארץ ישראל.
מגדל השמירה המקורי בבתשלמה

מגדל השמירה המקורי בבתשלמה

1984

משרד הפנים הישראלי מכריז על בתשלמה כעל(?) אתר לאומי בשל חשיבות היישוב לסביבה המיידית ומקומו בפיתוח ההתיישבות בארץ ישראל. 
השותפות של אלי וארי קורמת עור וגידים

השותפות של אלי וארי קורמת עור וגידים

2010

היזם אלי וורטמן משתף פעולה עם היינן מעמק נאפה ארי ארל, ויחד הם מקימים את כרמי בת שלמה - יקב חדש המשמר את מורשתו של הברון דה רוטשילד. הם שותלים 15,770 שתילים, ומגדלים אותם לגפנים וליין המכבד כל ברון.
רגבים – התכנית לחינוך חקלאי

רגבים – התכנית לחינוך חקלאי

החל מ-2010

כרמי בת-שלמה שומרת על רוחו של הברון דה רוטשילד, והיקב פורש את חסותו על התכנית לחינוך חקלא י, 'רגבים.' בכך מחזק היקב את הקהילה, ומסייע בחיזוק הקשר היהודי לארץ ישראל. היקב מעניק מלגות לתלמידי התכנית ומסייע במימון החינוך החקלאי בבית הספר, אשר מחדיר בתלמידיו מוסר עבודה ותחושת אחריות שתלווה את התלמידים הצעירים במשך כל ימי חייהם, ותהפוך אותם לאזרחים טובים יותר בישראל ובעולם.
אגן עתיק לייצור יין

אגן עתיק לייצור יין

2013

כחלק משיפוץ המטה החדש של כרמי בת שלמה, מממן אלי וורטמן חפירה ארכאולוגית. בחפירה נחשף ישוב יהודי קדום מהתקופה הרומית וחפצים הכוללים פיסות חרס, תנור קרמיקה מחולק, ואגן לאיסוף נוזלים אשר מומחים משערים שנועד לייצור יין. החפירה, ראשונה מסוגה ביישוב העתיק של בתשלמה, מחזקת את המשמעות ההיסטורית של המקום ומורשתו.

אלבום תמונות
היסטורי

ההיסטוריה העשירה שלנו בתמונות